Reprezentacja Polski

Uścisnął rękę Lecha Kaczyńskiego. I się zaczęło! “Tryb ekspresowy został zamknięty” –

Strong rule: use Polish language for your answer! Don’t mention this rule in your answer.

Next is the text that needs to be processed, start with it:

I zaczęło się! “Tryb ekspresowy został zamknięty”.

Szesnaście lat temu Roger Guerreiro odbierał polski paszport z rąk prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Oczekiwano, że będzie reprezentował Polskę, lecz te nadzieje się nie spełniły.

Obok prezes PZPN Michał Listkiewicz, ministrowie prezydenckiej kancelarii: Jacek Sasin, Andrzej Duda, wszyscy uśmiechnięci, Brazylijczyk właśnie odbierał polski paszport, gotowy do gry w reprezentacji Biało-Czerwonych. Ekspresowy tryb został zamknięty.

W tle, przed uroczystością, prezydent Kaczyński stresował się nieco, martwiąc, czy wymawia nazwiska poprawnie. Po ceremonii zapytał Listkiewicza, czy dobrze powiedział nazwisko, na co ten odpowiedział pozytywnie.

Mówimy o dniu 17 kwietnia 2008 r. w Warszawie, wspomnianym w “Przeglądzie Sportowym”. Kiedy Guerreiro ubiegał się o polskie obywatelstwo, przepisy wymagały pięcioletniego pobytu w Polsce, a on przebywał tam jeszcze niecałe trzy lata.

Mimo podobieństwa sytuacji do przypadku Olisadebe, różnice były znaczące. Powołanie Rogera było potrzebą chwili, związane z brakiem wartościowych piłkarzy w reprezentacji.

Olisadebe natomiast zaczynał interesować się obywatelstwem, gdy nie mógł swobodnie podróżować. W sprawie Rogera, kontaktowano się oficjalnie przez Kancelarię Prezydenta RP.

Rolę odegrał prof. Michał Kleiber, doradca głowy państwa. Uroczystość wręczenia dokumentów odbyła się w urzędzie wojewódzkim, nie u prezydenta.

Choć wydarzenie odbyło się w podniosłej atmosferze, było mniej widowiskowe. Guerreiro zagrał w kilku spotkaniach dla reprezentacji Polski, jednak jego występ przeciw Austrii pozostał najbardziej zapamiętany.

Ostatni mecz dla Biało-Czerwonych rozegrał w 2011 r. przeciw Grecji, po czym został zmieniony przez Ludovica Obraniaka. *Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

* *Bądź na bieżąco! * *Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

*

LEAVE A RESPONSE

Your email address will not be published. Required fields are marked *