Radunia Football Club

Radunia Stężyca może przerwać udział w zawodach. Koniec finansowania z budżetu gminy –

Klub z miejscowości liczącej około dwóch tysięcy mieszkańców, jak błyskawica przeskakiwał kolejne szczeble piłkarskiej hierarchii, aż dotarł do drugiej ligi. Ambicje na Kaszubach były nawet większe. Na początku rundy wiosennej zaczęło mówić się nawet o tym, że celem jest awans na zaplecze PKO BP Ekstraklasy. Wszystko zmieniły jednak wybory samorządowe, a konkretnie ich pierwsza tura, w której obecny wójt stracił prawie połowę głosów, w porównaniu z poprzednią elekcją.

Wójt Gminy Stężyca rządzi gminą od 14 lat. W tym czasie nie szczędził publicznych pieniędzy na klub. Ostatnia dotacja z budżetu gminy wyniosła ponad 2,3 miliona złotych. Dochody gminy nigdy nie mogłyby w takiej kwocie, o której mówiono, być przeznaczone na klub, ponieważ gmina zwyczajnie takich dochodów nie ma.

Na Szkołę Mistrzostwa Sportowego pozyskujemy bardzo dużą subwencję. Dzięki temu możemy tak dzielić fundusze, aby utrzymać pierwszy zespół oraz szkolić młodzież. Wiele wskazuje na to, że to jednak już koniec, bo w pierwszej turze wyborów samorządowych Brzoskowski uzyskał zaledwie 36,6% głosów, a jego niedawny orędownik, a obecnie przeciwnik Ireneusz Stencel o mało nie wygrał w pierwszej turze. Po tym konflikcie drogi obu panów się rozeszły.

Teraz Stencel, będący faworytem do wygranej w drugiej turze jasno deklaruje, że wstrzyma finansowanie klubu. Radunia ma aż piętnaście juniorskich drużyn. Do tego rezerwy grające w 4.Lidze, a pierwszy zespół wrócił do występów zapewniających niezłą pozycję. W 2022 r. wyniósł on 5 810 złotych.

Aktualnemu wójtowi zarzuca się jednak, że zbyt duże środki poszły właśnie na Radunię, czyli jego “oczko w głowie”. Kredyty zaciągane przez obecnego wójta będą spłacane przez następne pokolenia, czyli przez dzieci a może nawet wnuki obecnych mieszkańców gminy Stężyca. Wszystko wskazuje na to, że czas Raduni na szczeblu centralnym dobiega końca. Niezależnie od rozstrzygnięć na boisku o dalszych losach klubu z serca Kaszub zadecyduje druga tura wyborów samorządowych.

LEAVE A RESPONSE

Your email address will not be published. Required fields are marked *