SoFi Stadium

“Oto najdroższy stadion na świecie, który sprawia, że Stadion Narodowy wydaje się skromnym krewnym” –

SoFi Stadium to najdroższy obiekt sportowy na świecie, kosztujący około 22 miliardy złotych. Budowę stadionu zainicjował Stan Kroenke, znaną postać w świecie finansowym. Projekt ten napotkał na trudności, ale mimo to został oficjalnie otwarty we wrześniu 2020 roku.

Stadion został zaprojektowany z myślą o funkcjonalności i różnorodności wydarzeń. Oprócz standardowej pojemności na 70 tysięcy miejsc, znajduje się tam również hala widowiskowa oraz kryty plac, mogący pomieścić 6 tysięcy i 1 hektar, odpowiednio. Oryginalność stadionu widać też w jego konstrukcji – częściowo jest on wkopany w ziemię, a boisko znajduje się niedaleko 30 metrów pod powierzchnią terenu.

Całość dachu została wykonana z największego na świecie poszycia z membrany jednowarstwowej. Dodatkowo, w dachu znajduje się 46 mechanicznie otwieranych okien oraz 35 tysięcy dekoracyjnych paneli, które zapewniają oświetlenie stadionu. Na terenie kompleksu znajdują się także łącznie 288 tysięcy 500 metrów kwadratowych różnych powierzchni użytkowych, włączając w to parkingi podziemne i kluby biznesowe.

Niezwykle imponujący jest również obustronny ekran panoramiczny “The Oculus”, umieszczony pod dachem stadionu. Ma on 109 metrów długości, 12 metrów wysokości i aż 80 milionów pikseli. Stadion był gospodarzem wielu znaczących wydarzeń sportowych i koncertów międzynarodowych artystów.

SoFi Stadium został wybrany na gospodarza Super Bowl w 2022 roku, a także na finał Złotego Pucharu CONCACAF w 2023 roku. W planach jest również organizacja Copa America w 2024 roku oraz mundialu w 2026 roku, a także ceremonii otwarcia i zamknięcia igrzysk olimpijskich w 2028 roku. Na stadionie wystąpili już tacy artyści jak Justin Bieber, Paul McCartney, Eminem, Dr. Dre, 50 Cent, Snoop Dogg, Red Hot Chili Peppers, Taylor Swift, Beyonce i Ed Sheeran.

LEAVE A RESPONSE

Your email address will not be published. Required fields are marked *