Ekstraklasa

Fin del estancamiento! PZPN cambia de opinión en un asunto crucial –

Wiemy, kiedy zostanie podjęta ostateczna decyzja w tej sprawie. Ci pierwsi optowali za zniesieniem obowiązku wystawiania młodzieżowców w meczach ligowych. Inną koncepcję mieli szefowie związków wojewódzkich, którzy wchodzą w skład władz Polskiego Związku Piłki Nożnej.

Trwał impas, który już przed rokiem doprowadził do zmiany przepisu. Jeśli dany klub nie wypełnił limitu 3 tys. minut rozegranych przez młodzieżowców, musiał zapłacić odpowiednią karę.

Nawet do 3 mln zł. W zeszłym roku z tej furtki skorzystał Raków Częstochowa. Mistrzowie Polski musieli zapłacić 2 mln zł, choć jako najlepsza drużyna sezonu z łatwością zbilansowali sobie to innymi wpływami.

Tyle że mało który klub może sobie na taką woltę pozwolić. Wśród władz klubów narastało przekonanie, że muszą zewrzeć szyki, by ów limit znieść. A przede wszystkim — by wiążące decyzje zapadły jak najszybciej.

Planowanie kadr na przyszły sezon trwa przecież w najlepsze. Sądny dzień miał nastąpić 18 kwietnia. W trakcie posiedzenia zarządu PZPN-u doszło do dyskusji na temat przepisu o młodzieżowcu.

Wiceprezes PZPN-u ds. szkoleniowych Maciej Mateńko przedstawił dokładną analizę sytuacji, która uwzględniała zarówno korzyści, jak i zagrożenia płynące z aktualnie obowiązujących przepisów. Później głos zabrał wiceprezes ds.

piłkarstwa profesjonalnego Wojciech Cygan, który podkreślił, że regulacje w tym zakresie powinny być zorientowane na nagradzanie, a nie karanie oraz żeby wypracować efektywne formy premiowania klubów dających szansę młodym zawodnikom. Wojciech Cygan dodał, że ważne jest, by stosowne decyzje podjąć jak najszybciej, przed zakończeniem trwającego sezonu. Zostały przedstawione także opinie klubów Ekstraklasy oraz podjęta w środę przez Radę Nadzorczą spółki Ekstraklasa uchwała, która rekomenduje nieprzedłużanie obowiązujących regulacji w tym zakresie i zakłada przedstawienie alternatywnej koncepcji rozwiązań do dnia 10 maja 2024 roku.

Zarząd PZPN-u przychylił się do wniosku Ekstraklasy. Ostateczna decyzja w tej sprawie zostanie podjęta 20 maja 2024 na posiedzeniu zarządu PZPN-u. *Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

* *Bądź na bieżąco! * *Obserwuj* *nas w Wiadomościach Google. *

LEAVE A RESPONSE

Your email address will not be published. Required fields are marked *