Liga Żeglarska

Najwęższe zawody w historii ligi według Przeglądu Sportowego. Czegoś takiego w Polsce jeszcze nie było.

Najciaśniejsze zawody w historii ligi
Po 28 wyścigach minimalne różnice zdecydowały o medalach podczas inauguracji 1. Ligi Polskiej Ligi Żeglarskiej, która odbyła się w dniach 20-21 kwietnia. W Sztynorcie w Memuak Grand Prix wygrała załoga Onboard przed Slava Racing i Iskra Gdynia.

Onboard Sailing Poznań wygrywa pierwszą rundę 1. Do umiarkowanego wiatru, opadów deszczu i niskiej temperatury, dołączyły opady śniegu, co sprawiło, że warunki stały się jeszcze trudniejsze dla zaczynających sezon 18 załóg, arbitrów i całej ekipy technicznej. Trasę ustawiono na jeziorze Łabap gwarantującym najstabilniejsze warunki wiatrowe przy zachodnich i północnych wiatrach.

Pierwsze wyścigi to od razu niespodzianki, bo dwa zwycięstwa zanotowała osłabiona żeńska załoga Sztorm Grupy wyjątkowo z Agnieszką Łapińską na sterze zamiast etatowo prowadzącej Julii Szmit, oraz beniaminek BSA Flota Gdynia Jakuba Wiedehefta. Kolejne wyścigi to stabilne pływanie w czołówce Iskry Gdynia ze sternikiem Maciejem Sapiejką oraz Mariny Niesulice z kontuzjowanym Piotrem Kotwickim za sterem. Niezły początek i trzy trzecie miejsca zanotował kolejny beniaminek Port Mechelinki Michała Strusińskiego, a po słabym pierwszym wyścigu dobrą formę pokazała Slava Racing pod wodzą Piotra Mańczaka.

Nerwowy start regat zanotowała załoga Garland Gliwice z faworyzowanym Markiem Stańczykiem na pozycji sternika oraz Odyssey Radosława Sternickiego, notując jeden wygrany wyścig, ale też ostatnie miejsce po sytuacjach protestowych i karach arbitrów. miejsce. Ale druga połowa dnia, już bez opadów śniegu i deszczu, to pokaz siły poznańskiej załogi, która wygrała kolejne cztery wyścigi i wskoczyła na fotel lidera na remisie punktowym z równo pływającymi Niesulicami.

Tuż za nimi z pojedynczymi punktami straty plasowały się Iskra Gdynia, Slava Racing, Flota Gdynia, Port Mechelinki i Garland Gliwice, co tylko potwierdzało fakt, że stawka jest bardzo wyrównana, a różnice w rankingu minimalne. Warto podkreślić, że na przestrzeni 14 rozegranych pierwszego dnia wyścigów, na czele rankingu mieliśmy aż sześciu różnych liderów. Drugi dzień przywitał uczestników silniejszym zimnym północnym wiatrem.

Dobrze zaczął Garland Gliwice od miejsc 1., 3. i 1. oraz Iskra z pozycjami 2. i 2. Niestety w 20. wyścigu ich jacht doznał awarii, musieli się wycofać i na ich konto dopisano 10 punktów, co w efekcie zepchnęło ich z 1. na 4. lokatę w rankingu. Poziom 1. i 6., ale potem zanotowała dwie wygrane i wróciła do walki o medale.

Doskonale pływała nowa załoga YKP Warszawa Konrada Masłowskiego, wygrywając dwa wyścigi i trzykrotnie zajmując drugie miejsce, co pozwoliło jej awansować w tabeli z miejsca 13. na 7. Wszystkie załogi z czołówki notowały na przemian lepsze i gorsze wyścigi, a różnice punktowe były minimalne i o końcowych wynikach miała zdecydować ostatnia 14. seria wyścigów. Szanse na wygraną miało aż pięć załóg.

Niestety przed ostatnim wyścigiem jacht Slavy uległ awarii i nie mogli oni wziąć w nim udziału, otrzymując tzw. “zadośćuczynienie” w postaci średniej punktów z całych regat. wyścig musi ukończyć na pierwszym lub drugim miejscu, dającym im wygraną w regatach.

Niestety ryzyko się nie opłaciło, zanotowali falstart, 10 punktów i spadek w rankingu regat na piąte miejsce. Onboard, który prowadził w regatach praktycznie cały dzień, popłynął spokojnie, kończąc wyścig na trzecim miejscu, co dało im wygraną w całych regatach z przewagą… 0,5 punktu nad Slavą. Pierwsza runda 1.

Tak małych różnic nie zanotowano do tej pory w żadnych regatach ligi, co znamionuje, że tegoroczny sezon będzie bardzo wyrównany oraz zacięty i możemy spodziewać się walki o medale do ostatniego wyścigu sezonu we wrześniu w Szczecinie. Piętnastominutowe relacje z regat będą dostępne na antenie telewizji sportowych Canal+Sport i Sportklub TV. Onboard Sailing Poznań — 48 pkt
2.

SLAVA Racing Sława — 48,5 pkt
3. KS AMW Iskra Gdynia — 49 pkt
4. KS Marina Niesulice — 50 pkt
5.

KW Garland Gliwice — 56 pkt
6. BSA Flota Gdynia — 59 pkt
7. Yacht Klub Polski Warszawa — 62 pkt
8.

Port Mechelinki — 66 pkt
9. Yacht Club Białołęka — 67 pkt
10. Sztorm Grupa Warszawa — 74 pkt
11.

Stowarzyszenie PPJK Warszawa — 74 pkt
12. MOWI Jachtklub Stoczni Gdańskiej — 76 pkt
13. KŻ Hals Gostynin — 77 pkt
14.

Odyssey Sailing Club Warszawa — 80 pkt
15. Etisoft 2KMM Sailing Team Gliwice — 82 pkt
16. Olsztyński Klub Żeglarski — 88,3 pkt
17.

Yacht Club Sopot 2 — 90 pkt
18. UKS Navigo Sopot — 116 pkt

LEAVE A RESPONSE

Your email address will not be published. Required fields are marked *