La Liga Football Clubs

Największe przychody generuje klub, który nie jest ani Manchester City, ani PSG –

Najnowszy raport Football Money League firmy Deloitte ogłasza Real Madryt jako klub generujący największe przychody w sezonie 2022/2023. Real Madryt osiągnął przychód w wysokości 831 mln euro, wyprzedzając Manchester City (826 mln euro) i Paris Saint-Germain (802 mln euro). Wzrost przychodów Realu Madryt wyniósł 118 mln euro dzięki sprzedaży detalicznej, frekwencji na stadionach i dochodom ze sponsoringu.

Manchester City, mimo utraty pozycji lidera, zanotował najwyższe przychody w historii głównie dzięki osiągnięciu potrójnej korony, co zwiększyło jego wpływy z transmisji i reklam. Jednocześnie Manchester United spadł z czwartej na piątą pozycję a Barcelona, z udziałem Roberta Lewandowskiego, awansowała z siódmego na czwarte miejsce.

Liverpoo spadł z trzeciego na siódme miejsce, a spadek swoich przychodów odnotowały również Atletico Madryt i West Ham United. Wśród 20 najlepszych klubów znajduje się osiem z angielskiej Premier League. Kilka z nich zostało zastąpionych przez inne zespoły.

Raport Deloitte ujawnia również wzrost przychodów drużyn kobiecych. Barcelona utrzymała pierwszą pozycję z przychodem 13,4 mln euro, co stanowi wzrost o 74 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym, a Manchester United utrzymał drugie miejsce z dochodami w wysokości 8 mln euro. Amy Clarke, dyrektor ds. sportu kobiet w Deloitte’s Sports Business Group, odnotowała znaczny wzrost finansowy we wszystkich czołowych europejskich ligach kobiecej piłki nożnej.

LEAVE A RESPONSE

Your email address will not be published. Required fields are marked *